Skip to main content

Faculty and Staff

Mr. Keith Wright, Principal
Mr. Patrick Hill, Assistant Principal/Athletic Director

Mrs. Elizabeth Driggers, Assistant Principal
Mrs. Shannon Hinson, Assistant Principal
Mr. Marty Holder, Assistant Principal
Mr. Jack Webb, Assistant Principal
Mrs. Lawana Pennington, Testing Coordinator

Windy Womack, Administrative Assistant Brooke Green, Bookkeeper
Linda Evans, Registrar Margaret Colley, Receptionist
Marie Cartwright, Assistant Registrar Petronia Dixon, Records Clerk
Sara Smith, Athletic Secretary Elaine Bradley, Guidance Secretary
Missy Morgan, 9th/10th grade Secretary Juqueta Boatwright, Attendance Clerk
Brenda Shumate, School Nurse Tammie Washington, Supply Clerk

Tara Knight, School Nurse

Officer Justin Gawthrop, SRO
9th Grade 10th Grade 11th Grade 12th Grade

Mr. Marty Holder,
Assistant Principal

Mrs. Elizabeth Driggers,
Assistant Principal
Mr. Jack Webb,
Assistant Principal
Mrs. Shannon Hinson,
Assistant Principal
Gera Hall,
Counselor
Retta Bland,
Counselor
Concella Holder,
Counselor

LaQuanda Love,
Counselor

Mary Helen Harrison, Dual Enrollment Counselor
Missy Morgan, Secretary Sara Smith, Athletic Secretary
Language Arts
Talmeshia Parker Malorie Rivera Jen Calhoun Alice Iwinski
Lexy Romberg Laura Herman John Stone Amanda Wheeler
Reagan Kinser Lori Oren Nancy Kartchner, Spanish  
    Raymond Mendoza, Spanish  
Math
Alicia Edwards Richelle Wallace Angie Kearney Tiffany Ward
Ty Jilles Derek Spencer Jordan Owens Paige Sutcliff
Jolene Jackson Chris Waters Renee Hottle  
       
Social Studies
Victoria Glover Wesley Edwards Anthony Hammett Penny Gary
Lee Sulham Katie Hopfensperger Matthew Meeks Erica Scripture
Chris Owens Sarah Parker    
       
Science
Lila Lewis Gabrielle Coumes Allison Carroll Bryson Murray
Jasmyn Mikel Camillia Ledbetter Amy Ferguson Richard McCombs
Brooke Nix Sally Futch Ashley Thompson  
       
CTAE
Melissa Anderson DeWayne Collins (Tech Ed) Josh Hall Jackie Merrill
Rosanna Ward Ashley Thompson David Redwine (ROTC) Lee Bratton
Chad Farrell Hope Price Lonnie Roberts (ROTC) Glenn Bailey
Alicia Pierce Donna Crosby Eric Heffner (ROTC) Kristen Rogers
Health/P.E.
Scott Palmer Kelton Elvine Karry Parker Jeff Kaiser
Keith LeGree Hope Hall   David NeSmith
Fine Arts
Hayley Ward Sergio Arreguin Eddie Frazier Lee Collins
Special Education
 Special Education Coordinator
Savon Walthour Denene Washington-Favors Mandy Deal James Parker
Stephanie Deal Allen Battles Shannon Sikes Brittany Snedaker
Jamie Clayton Sandi Prater Courtney Seamans Micheal Summers
Karen Tedders Hannah Reaves Elizabeth Deal Kiersten Morrison
Horace Harvey Brent Mullis Michael Edwards Valerie Nottingham
       
On Site Recovery
Bradley Ward, E2020 Facilitator
Parapro Staff
  Monique Clay Demetria McClouden Lise Tillman
  Bernice Joiner Crystal Kanfield-Scott Ruth Gay
Shawn Francis (PLP) Danielle Robinson Melvin Williams Donna Samples
Yolanda Mitchell (PLP) Christina Rountree   Schubert Lane
Media Center
Amy Altman Shannon Anderson
Tysen Lovett, Tech Liaison
Custodial Staff
Kevin Kolbe William Saxton Anthony Jackson Willie Johnson (Athletic)
Danny Oneal Sylvia Joshua George Moore Christy Lee
Karlic Brown      
Cafeteria Staff
Tammyra Lee, Manager Carolyn Wilson, Assistant Manager
Patti Cooper Barbara Scott Annie Johnson Stephon Williams

This page was last modified on July 19, 2021.